Początki klubu

     Uczniowski Klub Sportowy Dulowa, to chociaż młoda, to już prężnie działająca organizacja sportowa w trzebińskiej gminie.
Początki klubu sportowego sięgają 1998 roku. To właśnie wtedy powstał on z inicjatywy mieszkańców dwóch sołectw: Dulowej i Karniowic.
Grupę założycielską tworzyli między innymi Adam Bednarczyk, Franciszek Brzózka (obecny trzebiński radny i sołtys Karniowic), Mirosław Witoń oraz Bożena Zwolińska.
Od początku sercem działalności nowej organizacji była szkoła podstawowa, do której uczęszczały dzieci z Dulowej i Karniowic.
Pierwotną nazwą był Uczniowski Klub Sportowy Karniowice. Funkcjonowała ona jednak tylko przez rok. W 1999 roku nastąpiły zmiany granic sołectw i dotychczasowa karniowicka podstawówka znalazła się na terenie Dulowej. Tym samym przemianowana została także nazwa klubu na UKS Dulowa.

Pierwszym prezesem organizacji sportowej został Franciszek Brzózka. Pełnił on swą funkcję przez kilka miesięcy. Jako drugi sternikiem został Artur Głuch, kierujący klubem do 2003 roku. Następnymi prezesami byli kolejno Anatol Okoczuk, Franciszek Brzózka oraz Waldemar Wszołek (ówczesny sołtys Dulowej).
    W 2008 roku działacze ponownie na fotel szefa UKS Dulowa wybrali Artura Głucha, który sprawował tę funkcję do lutego 2018r. kiedy to w wyniku głosowania na Walnym Zebraniu Członków został wybrany nowy zarząd: Dawid Kowalik (prezes), Michał Zając (sekretarz), Mariusz Góral (skarbnik) oraz pozostali członkowie: Grzegorz Kuczowicz, Tomasz Kurdziel, Arkadiusz Siewniak, Karol Kowalik, Artur Głuch.

 


Z Łosiem w herbie

Co mają wspólnego UKS Dulowa i zespół angielskiej Championship Watford FC? Obydwa kluby mają w swoich herbach łosia. Anglicy od 1881 roku, drużyna z Dulowej od stycznia 2009.
Właśnie wtedy dulowski klub zaprezentował oficjalnie swoje nowe logo klubu. Od rundy wiosennej sezonu 2009/2010 znajduje się ono na koszulkach piłkarzy.
Władze UKS zdecydowały, że nowy emblemat będzie miał kształt tzw. jajo, używany przez większość klubów włoskich. Na herbie znajdują się pionowe pasy w dotychczasowych barwach klubów, rok założenia i jego nazwa. Ponadto na emblemacie widnieją dwie piłki: futbolowa i do siatkówki, czyli dwóch dyscyplin, uprawianych w Dulowej. Największą ciekawostką jest jednak wizerunek łosia.
Działacze koniecznie chcieli w herbie umieścić element charakterystyczny dla naszej miejscowości. Po wielu dyskusjach doszli do wniosku, że powinno to być coś związane z Puszcza Dulowską. Sternicy brali pod uwagę bobra i łosia, czyli zwierzęta tam występujące. Ostatecznie w głosowaniu zdecydowaliśmy się na drugie ze zwierząt, zresztą największe z występujących w Puszczy.


Zespół seniorski

W 2001 roku w UKS została utworzona piłkarska drużyna seniorów. Rozpoczęła ona rozgrywki w chrzanowskiej klasie B. Pierwszym trenerem został mieszkający w Dulowej Ryszard Baster.
Co ciekawe to właśnie w UKS swoją trenerską przygodę rozpoczynał Marcin Kasprzyk, późniejszy szkoleniowiec MKS Trzebinia-Siersza, z którym w sezonie 2010/2011 awansował z piątej do czwartej ligi.
W sezonie 2002/2003 Dulowa zakończyła rozgrywki na dziesiątym miejscu w stawce trzynastu ekip. Żółto-czarni wywalczyli 20 punktów, notując sześć wygranych, dwa remisy i szesnaście porażek.
Na pierwszy sukces sympatycy klubu nie musieli zbyt długo czekać. W sezonie 2006/2007 drużyna prowadzona przez Piotra Szybalskiego świętowała promocję do A-klasy.
Dulowa zajęła w końcowej klasyfikacji drugie miejsce (premiowane awansem) tuż za Tęczą Tenczynek.
UKS zgromadził w sumie 50 punktów, tyle samo co trzecia w tabeli Victoria Zalas, jednak dulowska ekipa miała lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Wygrała bowiem u siebie 3-0, a na wyjeździe zremisowała 2-2.
W sumie podopieczni Piotra Szybalskiego w 24 meczach zanotowali 15 zwycięstw, pięć remisów i tylko cztery porażki.
Pierwszą wygraną na szczeblu A-klasy UKS odniósł 25 sierpnia, pokonując na wyjeździe Unię Kwaczała 2-1. Bramki dla beniaminka zdobyli w 4. minucie Mateusz Wilk z rzutu wolnego oraz w 80. minucie Paweł Nowakowski strzałem w lewy dolny róg bramki.
Ostatecznie Dulowa zakończyła rozgrywki na trzynastym miejscu w tabeli, skutecznie broniąc się przed degradacją.
Ta sztuka zespołowi nie udała się, niestety, w kolejnym sezonie. UKS zajął czternaste miejsce w klasyfikacji i razem z MKS II Alwernia oraz Startem Kamień spadł do B-klasy.

Na powrót do A-klasy fani popularnych „Łosi” nie musieli długo czekać. W sezonie 2010/2011 Dulowa wywalczyła ponowny awans do zwanej przez sympatyków futbolu z ziemi chrzanowskiej lokalnej „Serie A”.
Losy promocji UKS rozstrzygnął w ostatniej serii spotkań na wyjeździe z Wisłą Jankowice.
Lepszego scenariusza życie napisać wówczas nie mogło. Bezpośredni pojedynek ostatniej kolejki miał rozstrzygnąć o pierwszym miejscu w tabeli, gwarantującym awans. Hit sezonu przyciągnął około 350 kibiców. Swoją dramaturgią przypominał słynne mecze Legii Warszawa z Widzewem Łódź z 1997 r. czy finał Ligi Mistrzów Bayern Monachium - Manchester United z 1999 r.
Swoistą drogę z piekła do nieba przeszła wówczas ekipa prowadzona przez grającego trenera Tomasza Witkowskiego.
Czekająca na występy w A-klasie od założenia w 1949 r. Wisła musiała wygrać. Rywalom wystarczał remis.
Gdy dochodziła 89. minuta, chyba mało kto w Jankowicach spodziewał się, że Wiślacy nie osiągną wymarzonego celu. Prowadzili wówczas z przyjezdnymi 2-0.
Wtedy to Krzysztof Mirek padł w polu karnym i sędzia odgwizdał jedenastkę, którą na gola zamienił Paweł Mencel.
Nie minęło 60 sekund i goście doprowadzili do upragnionego remisu. Tomasz Witkowski przedarł się lewą stroną, dośrodkował na głowę Pawła Mencela, a ten pokonał bramkarza dając drużynie „zwycięski remis”.

Fantastyczny rok piłkarski uświetnił dodatkowo doświadczony Krzysztof Mirek. Dzięki zdobytym dwudziestu bramkom wywalczył koronę króla strzelców B-klasy.
Sezon 2011/2012 to bardzo dobra postawa beniaminka z Dulowej. Na półmetku rozgrywek podopieczni Tomasza Witkowskiego plasowali się na drugim miejscu w tabeli, tracąc do lidera tylko trzy punkty. W klubie zaczęto marzyć o kolejnym awansie, tym razem tym historyczny, bo pierwszym do klasy okręgowej.
Po kapitalnym początku rundy wiosennej coś się jednak zacięło (co ciekawe od meczu w Jankowicach) i ostatecznie UKS zakończył sezon na wysokiej, czwartej pozycji.
Na pocieszenie królem strzelców A-klasy został napastnik Dulowej Patryk Mendela, który zdobył 27 goli.
Sezon 2012/2013 popularne „Łosie” zakończyły na dwunastym miejscu, tuż nad strefą spadkową. W 30 spotkaniach zespół zdobył 35 punktów. Wygrał dziewięć meczów, osiem zremisował i przegrał trzynaście.
Po zakończeniu ligowej batalii z funkcji szkoleniowca zrezygnował Tomasz Witkowski, który przeniósł się (jako zawodnik) do występującej w oświęcimskiej klasie okręgowej Zagórzanki Zagórze. Zastąpił go Krzysztof Doległo, pracujący wcześniej "za miedzą" - w Ruchu Młoszowa. W kadrze drużyny z Dulowej doszło do sporej rewolucji.
Pod wodzą nowego szkoleniowca ekipa wywalczyła dziesięć punktów, co dało jej po rundzie jesiennej dwunaste (trzecie od końca) miejsce w tabeli chrzanowskiej A-klasy.
Dalszą historię seniorskiego teamu UKS wraz z podopiecznymi pisał będzie nowy trener - Jacek Skopowski. Władze klubu postanowiły bowiem nie przedłużać umowy z Krzysztofem Doległą.


Drużyny młodzieżowe

Klub nie zapomina także o piłkarskim narybku. Przez cztery sezony w klubie funkcjonowała drużyna juniorów. Część zawodników tej drużyny stanowiła potem o sile pierwszego zespołu. W sezonie 2008/2009 klub zgłosił do rozgrywek drużynę trampkarzy młodszych, występującą w lidze chrzanowskiego podokręgu piłkarskiego.
Od sezonu 2011/12 w chrzanowskich rozgrywkach o punkty walczą trampkarze starsi. W minionym roku zakończyli zmagania na szóstym miejscu. W czternastu pojedynkach wywalczyli trzynaście punktów, notując cztery wygrane, jeden remis i dziewięć porażek.
W tym sezonie młode „Łosie” prezentują się bardzo dobrze. Po rundzie jesiennej plasują się na trzeciej pozycji z dorobkiem 18 punktów. Do lidera LKS Żarki tracą cztery „oczka”, a do drugiej w klasyfikacji Zgody Byczyna tylko jeden punkt.
Warto też odnotować, że w 2011 roku w reprezentacji trzebińskiej gminy w kategorii trampkarzy starszych, która wystąpiła na międzynarodowym turnieju w duńskim Ishoj, zagrali także zawodnicy UKS Dulowa: Adrian Gębalski, Michał Głuch i Jakub Drozdek.
W fazie grupowej wygrali 1-0 z FC Pilsen (Czechy), zremisowali 2-2 z Munka Ljungby IF (Szwecja) oraz ulegli 0-3 Glumslovs FF 1 (Szwecja) i 1-4 Blentarps BK (Szwecja), zajmując ostatnią pozycję w tabeli. W pojedynku o 9. miejsce okazali się lepsi od drugiej ekipy Glumslovs FF.
W obecnym sezonie w rozgrywkach prowadzonych przez chrzanowski podokręg piłkarski uczestniczą juniorzy młodsi UKS. Po rundzie jesiennej Dulowa plasuje się na siódmym miejscy w tabeli (w stawce dziesięciu zespołów). Młode Łosie wywalczyły w dziewięciu spotkaniach trzynaście punktów, notując cztery zwycięstwa, jeden remis i cztery porażki.

About us

Dane kontaktowe

Rok założenia: 1998 rok
Barwy: czarno-żółte
NIP: 628-19-05-309
Regon: 276070819
Numer konta: Bank Pekao 45124042301111001070801508  Email: kontakt@uksdulowa.pl

  509 781 181

  Uczniowski Klub Sportowy Dulowa
      ul. Paderewskiego 65,
     32-545 Karniowice

Our website is protected by DMC Firewall!